Przewodnik - Rumunia

Rumunia Rumunia Europa
Ambasada Rumunii w Warszawie
ul. Chopina 10, 00-559 Warszawa
Ambasada RP w Bukareszcie
Allea Alexandru 23, 011821 Bucuresti, sector 1, Rumunia
Stolica
Bukareszt
Powierzchnia
238 391 km2
Liczba ludności
19 mln
Strefa czasowa
UTC +2, +3
Język urzędowy
rumuński
Języki używane
rumuński, węgierski
Religie
prawosławie (85%)
Ustrój
republika parlamentarna
Waluty
lej rumuński (RON)
Kiedy jechać
cały rok jest dobrym okresem na podróże do Rumunii
Wtyczki
Nr kierunkowy
+40

Opis kraju

Rumunia, pomimo dogodnego położenia, to wciąż słabo znane państwo, które nie jest szturmowane przez turystów. Wiąże się to z tym, że Rumuni znacznie różnią się od swoich sąsiadów. Przede wszystkim nie są zaliczani do Słowian i posługują się odmiennym językiem. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej rozwój gospodarczy Rumunii znacznie przyspieszył. Jednak na obszarze kraju wciąż istnieją niezwykle biedne regiony. Rumunia może być interesującym kierunkiem turystycznym dla wszystkich szukających dziewiczych terenów.

Rumunia jest krajem średniej wielkości, położonym w południowo-wschodniej Europie. Graniczy z Węgrami i Serbią na zachodzie, Bułgarią na południu wzdłuż Dunaju oraz Ukrainą i Mołdawią na północy. Tam też dominuje krajobraz górzysty (stanowiący z wyżynami 2/3 powierzchni kraju), a na południu rozległa Dolina Dunaju. Rzeka ta uchodząć do Morza Czarnego formuje deltę, która jest naturalnym siedliskiem wielu gatunków ptaków wędrownych.

Panuje tu umiarkowany klimat kontynentalny, uwarunkowany ukształtowaniem terenu o czterech zróżnicowanych porach roku. Wysoko w górach panuje surowy i zimny klimat alpejski. Natomiast przy brzegach Morza Czarnego występuje bardzo suchy klimat z łagodnymi, ciepłymi zimami. Coraz częściej Rumunia nawiedzana jest przez takie anomalia pogodowe jak: powodzie po gwałtownych opadach, susze szczególnie na południu i wschodzie kraju, gwałtowne mrozy(w centrum nawet do - 30°C).

W starożytności tereny te były zamieszkane przez Daków i podbite przez Rzymian, od których pochodzi nazwa państwa. W średniowieczu ukształtowały się dwa księstwa - mołdawskie i wołoskie, z których w XIX wieku uformowało się państwo rumuńskie po zniesieniu panowania osmańskiego. W 1881 roku Rumunię ogłoszono królestwem. W 1918 roku przyłączono Siedmiogród, Besarabię i północną Bukowinę. W okresie międzywojennym była to monarchia parlamentarna. W 1938 r. władzę dyktatorską przejął król Karol II i zmienił politykę na proniemiecką. Po 1940 roku Rumunia stała się sojusznikiem Niemiec w wojnie z ZSRR. W 1945 roku władza trafiła w ręce komunistów. Ostateczny upadek komunizmu nastąpił w grudniu 1989 roku. Wówczas to doszło do rozstrzelania przywódcy Nicolae Ceausescu.

Rumunia to państwo zachwycające dziewiczą przyrodą, posiadające warunki do uprawiania sportów oraz interesujące zabytki i miejsca. Do najpiękniejszych rejonów należy z pewnością delta Dunaju. Tu znajduje się też najgłębszy kanion Europy - wąwóz Bicaz. Każdy może wybrać coś dla siebie z szerokiej oferty atrakcji: góry, lasy, morze, zamki, własny folklor, lokalne wino - to tylko niektóre z nich. Przyjeżdżają tutaj turyści zainteresowani wyłącznie kulturą i zabytkami, jak i ci ceniący sobie sport i aktywny wypoczynek. Rumunia to kraj o ogromnych potencjalnych możliwościach turystycznych, jednakże słabo wykorzystanych, co spowodowane jest przede wszystkim brakiem środków na inwestycje w tym zakresie.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Rumunii - poznaj oferty wyjazdów do Rumunii najlepszych organizatorów.

Galeria ciekawych miejsc

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Bukareszt

Budowano go czerpiąc inspirację z Paryża. Dla zainteresowanych historią z pewnością ciekawe będą pałace i kościoły, których jest tu wiele. Obowiązkowo będąc tutaj należy odwiedzić wielki Pałac Ludu, zbudowany przez Ceausescu.

Bukowina

Spokój i piękne krajobrazy zachęcają do pieszych wędrówek. Na uwagę zasługują XVI-wieczne monastery. To prawdziwe cuda architektury. Ich zewnętrzne mury pokrywają obrazy nawiązujące do Biblii, legend i wydarzeń historycznych.

Zamek Drakuli

Zamek prawdziwego hrabiego Włada Palownika, zwanego Drakulą. Hrabia miał specyficzne upodobanie do wbijania swych wrogów na pal, stąd przydomek. Dostęp do zamku Drakuli prowadzi po schodach liczących 1500 stopni. Na końcu przechodzi się przez wąski drewniany most. Zamek nazywa się Poenari i leży w rejonie Arges.

Góry Fogaraskie

Najwyższe pasmo Karpat Południowych. Najbardziej znane i zarazem najwyższe szczyty to Moldoveanu (2545 m n.p.m.), Negoiu i Vistea Mare. Najtrudniejsze przejścia są porównywalne z polską Orlą Percią.

Delta Dunaju

Ujście Dunaju zajmuje ogromną powierzchnię prawie 6000 km2. W delcie rośnie ponad 1 200 gatunków roślin, występuje 300 gatunków ptaków, co czyni deltę prawdziwym rajem dla obserwatorów ptaków. Delta Dunaju została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery.

Sighisoara

Średniowieczne miasto w Siedmiogrodzie (Transylwanii), założone przez kupców i rzemieślników. Do dziś przetrwały dobrze zachowane ulice i fortyfikacje, które tworzą iście filmową scenerię. To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie Wschodniej.

Brasov

Miasto posiadające barokowe dzielnice, jak i potężne fortyfikacje zbudowane dla ochrony przed najazdami Turków. Na szczególną uwagę zasługuje Czarny Kościół (Biserica Neagra), największy gotycki kościół w południowo-wschodniej Europie.

Morze Czarne

Na jego rumuńskim wybrzeżu najbardziej znane są kurorty wokół Konstancy: Eforie Nord, Olimp, Neptun. Na osobną uwagę zasługuje Mamaia, najstarszy i wciąż uważany za najlepszy kurort rumuński. Hotele i promenady ciągną się na wąskim pasie lądu między morzem a jeziorem Siutghiol.

Spas

Rumunia jest znana ze swych spa już od czasów Rzymskich. Dziś jest co najmniej 70 nowoczesnych ośrodków spa w całym kraju. Proponowane są nawet terapię powstrzymujące starzenie.

Maramuresz

Region słynący z licznych świąt. Do najciekawszych należy Święto Pługa (Tânjuana). Z kolei Sâmbra Oilor to uroczystości na cześć pasterzy wyruszających ze stadami owiec w góry, czyli znany również w Polsce redyk. Latem odbywają się specjalne spotkania, na których młode panny dowiadują się, jakie mają szanse na zamążpójście. Warto odwiedzić Dolinę Izy (wioski-skanseny), Syhot Marmaroski (muzeum-więzienie z czasów reżimu) i Sapanta (Wesoły Cmentarz).
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje