Aktualności - Złota 12 Indii północnych

Złota 12 Indii północnych

01.06.2015
Artykuły

Chcieliśmy wybrać 10 największych atrakcji północnych Indii, ale to zadanie przyprawiło nas o ból głowy. Nieco pomogło rozszerzenie listy o kolejne dwa miejsca. Niemniej jednak, zdajemy sobię sprawę, że jest to wybór wciąż mocno dyskusyjny. Chodziło o wskazanie miejsc, które wyróżnia coś specjalnego - ponadprzeciętna architektura, niezwykłe położenie, kulturalne dziedzictwo. Należy potraktować tę listę jako pewną wskazówkę, a nie jako prawdę objawioną. Na liście nie ma wielu pięknych miejsc, z którymi łączą nas emocjonalne więzi, nie ma tu również klejnotów przyrody, dlatego wkrótce postaramy się zamieścić inne listy, uwzględniające, być może jeszcze bardziej subiektywne walory.

Szukasz noclegów w Indiach?

1. AGRA

Agra to przede wszystkim Tadź Mahal - ikona miłości, najbardziej rozpoznawalna na świecie indyjska budowla. Zachwyca swym majestatem i doskonałą symetrią. Oglądany z dachu o zachodzie słońca pozostawia niezapomniane wrażenie. Jednak Tadź Mahal to nie wszystko, bo przecież jest jeszcze wspaniały Czerwony Fort, wyrafinowany Baby Tadź czy Sikandra.

Agra, Taj Mahal

2. AMRITSAR

Stojąca pośrodku świętego stawu Złota Świątynia to epicentrum sikhijskej duchowości. Wielki, biały kompleks, strzeżony przez ubranych na niebiesko ‘strażników wiary’, wypełnia religijna muzyka i masy pogodnych pielgrzymów. Otwartość i przyjazne nastawienie sikhów sprawiają, że pomimo szczególnej świętości tego miejsca można się czuć swobodnie.

3. BODHGAJA

Małe i spokojne (jak na Indie) miasteczko wyrastające wprost z rolniczego krajobrazu Biharu. Dziesiątki świątyń i klasztorów, reprezentujących cały świat buddyjski, otaczają miejsce, w którym Budda, przed 2500 laty, osiągnął oświecenie. Świątynny kompleks emanuje spokojem i wyczuwalną duchową atmosferą.

Franc Palares Lopez/Flickr

4. DELHI

Dla wielu jest to miasto, z którego chcą jak najszybciej uciekać, jednak nie da się zaprzeczyć, że skrywa ono w swym przerośniętym cielsku skarby wielkiej urody. Wymieńmy chociażby Kutb Minar, Grobowiec Humajuna czy Wielki Meczet, a przecież to zaledwie część wielkiego bogactwa Delhi.

5. DŹAJSALMER

Hipnotyzujący swą urodą radżasthański fort położony w samym sercu pustyni Thar, skrywa w swych murach misternie rzeźbione świątynie oraz bogato zdobione pałace. To zarazem najlepsze w Indiach miejsce na wypad na pustynię na safari na wielbłądach.

6. DHARAMSALA

Stolica rządu tybetańskiego na wygnaniu i miejsce rezydowania Dalajlamy a przy tym klimatyczna miejscowość na przedgórzu Himalajów. Idealne miejsce na jogę, poznawanie tybetańskiego buddyzmu czy naukę języka.

Tomasz Wagner/Flickr

7. KHADŹURAHO

Przepiękne świątynie, znane szeroko z erotycznych scen, wyrastają dość nieoczekiwanie pośrodku indyjskiej prowincji. Kawałek zaginionego świata, który szczęśliwie przetrwał dziejową zawieruchę.

Liji Jinaraj/Flickr

8. KALKUTA

Perfekcja kolonialnej architektury kontra miejski chaos i bieda. To miasto, które przez ponad 200 lat było stolicą brytyjskich Indii, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jedno z najbardziej postępowych indyjskich miast nadal dzierży tytuł kulturalnej stolicy Indii.
 
 
Sayamindu Dasgupta/Flickr
 
9. KONARAK

Niepowtarzalna świątynia z XIII na terenie stanu Orisa, w pobliżu wód Zatoki Bengalskiej, zbudowana została na wzór rydwanu. Do dzisiaj przetrwała tylko część, ale i tak widok kunsztownych zdobień i skala przedsięwzięcia robi piorunujące wrażenie.
 
 
Andrea Kirkby/Flickr
 
10. LEH

Dawna stolica królestwa Ladakhu, położna w cieniu najwyższych gór świata - Himalajów, ostoja tradycji buddyzmu tybetańskiego oraz doskonała baza wypadowa na trekkingi w Ladakhu i Zanskarze.
 
 
sandeepachetan.com travel photography/Flickr
 
11. ŚRINAGAR

Prawdziwy indyjski klejnot, urzekająca idyllicznym pięknem letnia stolica Dżammu i Kaszmiru; trzeba koniecznie zobaczyć, ale tylko pod warunkiem, że pozwala na to sytuacja polityczna.
 
 
12. WARANASI

Od prawie 3 tysięcy lat Waranasi pozostaje religijną stolicą Indii. Rozłożone nad świętym Gangesem miasto zachowałoswój rytm życia i atmosferę, którą tworzą stare mury, wąskie uliczki, konserwatywni mieszkańcy i pielgrzymi z całych Indii.
 
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje