Aktualności - Top 5 jesiennych trekkingów!

Top 5 jesiennych trekkingów!

13.09.2017
Artykuły

1. Annapurna Base Camp, Nepal

Jesień to najlepszy czas na trekking w Himalajach. Na trasie wędrówki nie tylko ujrzysz ośnieżone himalajskie szczyty, w tym majestatyczny masyw Annapurny (8091 m n.p.m.), ale także, zwłaszcza w niżej położonych partiach gór możesz delektować się przepięknymi rodeodendronowymi lasami mieniącymi się całą paletą jesiennych barw! Najlepszy czas na tę wędrówkę przypada właśnie na okres od września do listopada. Pełna trasa wokół Annapurny wiodąca z Dharapani (1810 m n.p.m.), pokonaniem przełęczy Thorong La (5416m n.p.m.) i zejściem do Mukhtinath lub dalej do Tadapani (2520 m n.p.m.) zajmuje około 7-11 dni. 

Annapurna BAse Camp

fot.flickr/Matt Zimmermann

2. GR20, Korsyka

To jeden z najbardziej ekscytujących górskich szlaków w Europie. Pokonanie pełnej 180-km trasy zajmuje przeważnie około 15 dni. Wczesną jesienią - zwłaszcza we wrześniu - gdy zelżeją letnie upały a górskie schroniska nadal są otwarte  nastaje idealny czas na wyprawę w tamte rejony. Pogoda powinna być stabilna do końca października. Jeśli nie masz czasu na zrobienie pełnej trasy, wybierz któryś z wariantów: nieco krótszy  Mare & Monti lub Mare & Mare.  Czego oczekiwać od tej wędrówki? Skalistego terenu i zapierającej dech scenerii, wąwozów, interesujących skalistych formacji i licznych ekspozycji ;) 

G20

fot.flickr/Timo Horstschafer

3. Damavand, Iran

Kolejna propozycja to treking na najwyższy szczyt Iranu i zarazem Bliskiego Wchodu - Damavand. Klasyczna sylwetka szczytu, będącego wygasłym wulkanem  (dodajmy - najwyższym wulkanem Azji!) zaiste jest  przepiękna i bardzo kusząca do zdobycia. Oprócz samej wędrówki na szczycie czekają dodatkowe atrakcje - jak na wulkan przystało w kulminacyjnym momencie podejście znajdziemy  kilkumetrowej średnicy krater wypełniony gotującą się siarką. Ogólnie jednak wędrówka  ta nie nastręcza wielu trudności technicznych, natomiast z uwagi na pokonywaną wyskość wymaga odpowiedniej aklimtyzacji po drodze. Pełna  trasa z obozu I ze schroniska w Polur (3000 m n.pm.) na szczyt Damavand (5610 m n.p.m.) i zejściem do Bargah zajmuje zwykle około 5-6 dni - oczywiście dużo zależy tu od warunków pogodowych. Pamiętajcie o odpowiednich ubraniach  - okolice szczytu na pewno pokryte będą śniegiem. 

Damavand

fot.flickr/Ninara

4. Jebel Toubkal, Atlas Wysoki, Maroko

Z uwagi na piekące letnie słońce z tym trekingiem zdecydowanie trzeba poczekać do jesieni. Najlepszy czas na wspinanie zaczyna się właściwie dopiero od drugiej połowy września.  Obok epickich widoków, malowanych złotą barwą gór na trasie znajdziecie liczne berberyjskie wioski. Spotkania z lokalsami będa z pewnością nie mniej ekscytujące niż sama górska wędrówka :) Najpopularniejszym trekingiem  w Wysokim Atlasie jest oczywiście trasa wiodąca  na Jebel Toubkal ( 4,167m n.p.m.) - najwyższy szczyt północnej Afryki. 

Wysoki Atlas

fot.flickr/Aco Dani Milan Alpguide

5. Treking w górach Madery

Madera jest nazywana wyspą wiecznej wiosny. I nic dziwnego! bo cały rok zatopiona jest w zieleni, cały rok tonie wśród morza kwiatów. Jeśli więc jesienną porą nadal macie ochotę cieszyć oko soczystą, świeżą zielenią będzie to nie lada gratka dla Was. Szlaki trekingowe na Maderze nie wymagają specjalnych umiejętności, z powodzeniem nadają się dla osób początkujących. Trasom zwykle towarzyszą lasy, bujne zarośla, szum szemrzącej wody,  malownicze wodospady oraz sąsiadujące z nimi skalne urwiska. Najwyższym szczytem Madery jest Pico Ruivo (1861m n.p.m.), 10 km trasa zajmuje około 5-6h .

Pico Ruivo

fot.flickr/Jan Kraus

plus polska klasyka :)

Orla Perć, Tatry Wysokie, Polska 

To  najbardziej niebezpieczny i eksponowany ze wszystkich szlaków w Tatrach Wysokich, łączy przełęcze Zawrat i Krzyżne.  Mimo, że na szlaku znajdują się pewne ułatwienia (łańcuchy, klamry i dwie stalowe drabinki) Orla Perć to szlak bardzo wymagający, niemal w całości biegnący granią. Zdecydowanie dla osób, które nie mają problemów z pobytemem na dużych wsyoskościach i otwartych przestrzeniach - nie dla poczatkujących miłośników górksich wędrówek. Szlak został wyznaczony w latach 1903–1906  nakładami Towarystwa Tatrzańskiego a jego pomysłodawcą był Franciszek Henryk Nowicki. 

orla perć

fot.Wikipedia

Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje