Aktualności - Jak zorganizować przewóz rowerów samolotem?

Jak zorganizować przewóz rowerów samolotem?

06.07.2016
Artykuły

Planując aktywny wypoczynek na weekend, warto sprawdzić czy dany przewoźnik akceptuje przewóz różnych sprzętów, w tym rowerów. Niekiedy wymagana jest ścisła procedura związana z bagażem jaki można wnieść do samolotu. Czy dotyczy ona również jednośladu?

Jak zapakować rower

Niezależnie od przewoźnika, trzeba pamiętać o tym, że rower musi być odpowiednio zapakowany, by mógł zostać przyjęty i schowany w luku bagażowym. Nie można bowiem wnieść roweru w takiej postaci, w jakiej się na nim jeździ. Przed włożeniem go więc do odpowiedniego opakowania, należy odkręcić pedały lub tak je przekręcić, by były schowane do wewnątrz. Należy też odkręcić przednie koło, a następnie przymocować je do ramy. Kierownica powinna być zablokowana w pozycji, kiedy jest ustawiona wzdłuż ramy. Warto też pamiętać o tym, by spuścić powietrze z kół. W ten sposób przygotowany rower można zapakować w specjalną torbę podróżną na taki sprzęt, w torbę nylonową lub w pudełko. Specjalne torby do przewożenia rowerów można kupić praktycznie w każdym sklepie sportowym lub uszyć je samemu.

Waga nadawanego bagażu

Planując wyjazd weekendowy nie można zapomnieć o tym, by sprawdzić ile waży rower. Przewoźnicy bowiem stosują dość restrykcyjne zasady, jeśli chodzi o ciężar bagażu podręcznego, czy dodatkowego. Wybierając linie lotnicze Ryanair można przeczytać, że każdy pasażer może wnieść dwie sztuki bagażu jeśli zostanie uiszczona odpowiednia opłata za bagaż rejestrowany. W czasie dokonywania rezerwacji można wybrać odpowiednią wagę bagażu nadawanego, jak również wspomnieć o tym, że przewozi się sprzęt sportowy, czyli na przykład rower.

Dla sprzętu sportowego są także przewidziane limity do 30 kilogramów. Jeśli ten limit zostanie przekroczony, pasażer zostanie obciążony opłatą ustaloną według stawki, jaka będzie obowiązywać w danym dniu podróży. Ciekawym rozwiązaniem, jakie proponuje Ryanair jest dzielenie się lub wspólne korzystanie wspólne z limitów bagażowych. Taka opcja jest możliwa, jeśli pasażerowie podróżują na tej samej rezerwacji i odprawiają się wspólnie. Należy tutaj również pamiętać o tym, że te linie lotnicze nie akceptują bagażu w postaci roweru elektrycznego.

Opłaty za przewóz roweru

U innych przewoźników rower można przewieźć jako sprzęt sportowy, który podlega oddzielnej taryfie, bądź też może on zostać wliczony w cenę bagażu rejestrowanego. Bardzo ważne jest to, by wykupić tę usługę wcześniej albo telefonicznie, dzwoniąc do Telefonicznego Centrum Usługi. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że koszt nadania sprzętu sportowego na lotnisku jest znacznie wyższy. W Ryanair za każdy dodatkowy kilogram nadbagażu trzeba zapłacić 10 £/10 € (lub kwotę równoważną w walucie lokalnej).

W EasyJet maksymalna dopuszczalna waga bagażu wynosi 32 kilogramy. Za nadbagaż trzeba zapłacić według obowiązującej taryfy za mały lub za duży sprzęt sportowy. Koszt będzie też uzależniony od tego, czy dokonuje się płatności przez Internet, czy bezpośrednio na lotnisku. Chcąc natomiast jak najtaniej i w krótkim czasie dokonać rezerwacji, warto skorzystać z portalu fru.pl, gdzie dostępne są tanie linie lotnicze.

Źródła:

https://wizzair.com/pl-PL/useful_information/baggage
https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/centrum-pomocy/Czesto-zadawane-pytania/bagaz#0-6
http://modlinaiport.pl/?s=Modlinaiport-najwieszewieci;jak-przewozic-sprzet-sportowy-samolotem
https://www.easyjet.com/pl/ogolne-warunki/oplaty-i-prowizje

Artykuł powstał przy patronacie redakcji portalu http://wyjazdy-weekendowe.pl/
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje